Jan Budař - życiorys

Jan Budař
Zawód: aktor
Wiek: 33
Data urodzenia: 31. 07. 1977
Miejsce urodzenia: Frýdlant, Czechosłowacja
Znak zodiaku: Lew   


 

Życiorys

Urodził się 31. 7. 1977 we Frýdlandzie w Czechach. Później przeprowadził się z rodzicami i siostrą najpierw do Jirkova, potem do Zásady, Liberca i w końcu do Brna. Uczęszczał do Gimnazjum Petra Holečka w Královym Polu, potem studiował w JAMU (Janáčkova akademie múzických umění - Akademia Muzyczna im. Janáčka)  w Brnie. Był zatrudniony w Teatrze  Na zábradlí (Na poręczy), grał w teatrze Klicperovo w Hradcu Královym, a teraz gra w Teatrze Narodowym w Pradze. Działał też w Teatrze Narodowym w Brnie i w Karlowych Warach. Od dwunastu lat marzy o spotkaniu z prawdziwym Indianinem.

Od dwudziestu pięciu z Audrey Tatou. W telewizji nadał kształt rolom w „Rasistických historkách” (Rasistowskich anegdotach, reżyseria V. Morávek, 2000) i w „Otec neznámý” (Ojciec nieznany, reżyseria K. Kachyňa, 2001). Zagrał w pełnometrażowych filmach „Stůj nebo se netrefím” (Stój albo nie trafię, reżyseria J. Chlumský, 1998), „Čert ví proč” (Diabeł wie, dlaczego, reżyseria R. Vávra, 2003), „Nuda v Brně” (Seks w Brnie, reżyseria V. Morávek, 2003), „Mistři” (Mistrzowie, reżyseria M. Najbrt, 2004). Do filmu „Nuda v Brně” (Seks w Brnie) skomponował muzykę i wspólnie z Vladimírem Morávkiem napisał też scenariusz. Film „Nuda v Brně” (Seks w Brnie) zdobył  pięć Czeskich lwów, Jan Budař uzyskał też Lwa za aktorskie męskie wykonanie w roli głównej.

Jest członkiem zespołu „Eliščin mała depresja”, gdzie śpiewa i gra na fortepianie. W obecnym czasie wraz z Vladimírem Morávkiem przygotowuje się do nakręcenia filmu „Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště” (Hrubeš i Mareš są przyjaciółmi od deszczu, 2005), scenariusz do filmu jest znowu ich wspólnym dziełem. W tym roku na jesieni zobaczymy go też w nowym filmie Jana Hřebejka „Horem Pádem” (Na złamanie karku, 2004).

Ostatnio pojawił się w cyklu TV Nova "Soukromé pasti" (Prywatne pułapki, 2008-).