Jan Budař - życiorys

                                                          

Jan Budař (31.7.1977, Frýdlant w Czechach), debiutował w filmie Vladimira Morávka
„Nuda w Brnie” (albo „Seks w Brnie”), z którym napisał wspólnie scenariusz, jak i ścieżkę dźwiękową. Dzięki roli Standy stał się bardzo popularny w Czeskiej Republice i zyskał rzesze fanów. Wystąpił także obok Zdenka Svěraka w filmie „Butelki zwrotne”, gra gościnnie w serialach, w teatrach, ale znany jest też jako śpiewak i komik.

Jego praca aktora i scenarzysty została doceniona na festiwalach filmowych w Czechach (posiadacz czterech statuetek Czeskiego Lwa).

Jan występuje z zespołem Eliščin Band, w którym śpiewa, gra na gitarze i pianinie, oprócz niego na gitarze gra Roman Jedlička , perkusji Adam Koller, kontrabasie Daniel Šváb, gościnnie wiolonczelistki. Debiutancka płyta ukazała się w 2006 r. pod tytułem ” Uletěl orlovi”.

Grupa powstała z inicjatywy Budařa, który, jak sam mawia, chciał założyć kapelę, nie wiedział jak i gdzie, ale wiedział, że sam nie może na wszystkim grać i śpiewać, dlatego chodził po Pradze i wszystkim opowiadał o swoim marzeniu posiadania własnej grupy muzycznej. W końcu znalazł gitarzystę, perkusistę i kontrabasistę i razem całymi dniami i nocami grali w Teatrze na Zabradli. Premierę mieli 1-go maja, nie obyło się bez fałszowania, pęknięcia struny i paru innych całkiem nieznacznych przeszkód, ale udało się. Po tym koncercie Jan Budař a Eliščin Band udali się na wielkie turnee po południowych Czechach, po Polsce, Węgrzech oraz Niemczech.


http://www.lastfm.pl/music/Jan+Buda%C5%99                                                   

Jan Budař

31. 7. 1977, Frýdlant w Czechach, znak zodiaku: Lew.


Biografia:

Wychowywał się najpierw w Libercu, a od siódmego roku życia w Brnie. Aktorstwa uczył się w brneńskiej JAMU (1996-2000). Grał w wielu rodzimych teatrach, między innymi w brneńskim Studiu Marta, w Teatrze Narodowym w Brnie, w královohradeckim Klicperovym teatrze, brneńskim Husie na provázku (Gęś na sznurku), w teatrze miejskim w Karlových Warach, praskim Teatrze Narodowym i innych. W latach 2000-2003 był na stale zatrudniony w praskim teatrze Na zábradlí (Na poręczy). Tymczasem czterokrotnie otrzymał czeskiego lwa, za filmy "Nuda v Brnie" (Seks w Brnie, scenariusz i męskie aktorskie wykonanie w głównej roli), "Mistři" (Mistrzowie, męskie aktorskie wykonanie w drugoplanowej roli) i "Václav" (Wacław, męskie aktorskie wykonanie w drugoplanowej roli). Gra z zespołem Eliščin band, z nim wydał już dwa albumy - "Uletěl orlovi" (Uciec przed orłem) i "Proměna" (Zmiana).


http://www.kinobox.cz/cfn/osoba/67285-jan-budar

                                                     
                                             
                                                              
                                                                  
                                                                       

                                                
                                                                       

                                                         
                                                     Jan Svěrák, Jan Budař