Festiwal Kina Europy Wschodniej. Dyrektor Roland Rust i aktor Jan Budar tuż przed projekcją czeskich „Reguł kłamstw”

Gazeta Lubuska

Festiwal Kina Europy Wschodniej

Dodano: 7 Listopada 2007   Liczba zdjęć: 19   Autor: fot. Zdzisław Haczek
Dyrektor Roland Rust i aktor Jan Budar tuż przed projekcją czeskich „Reguł kłamstw”


Festiwal Kina Europy Wschodniej « 


17. Festiwal Kina Wschodnioeuropejskiego

Dodano: 7 Listopada 2007   Liczba zdjęć: 19   Autor: fot. Zdzisław Haczek
Jan Budar, również polskim widzom, znany jest z filmu pod wiele mówiącym tytułem „Sex w Brnie”Festiwal Kina Europy Wschodniej

Zdzisław Haczek z festiwalu w Cottbus: Niemiecki film w czeskim stylu

dodano: 7 listopada 2007, 17:02 Autor: Zdzisław Haczek 
 
Marleen Lohse i Christoph Humnig - aktorzy z festiwalowego zwiastuna - we wtorek na chwilę zeszli z ekranu...
Marleen Lohse i Christoph Humnig - aktorzy z festiwalowego zwiastuna - we wtorek na chwilę zeszli z ekranu... (fot. fot. Zdzisław Haczek)
W Cottbus po raz 17. wystartował Festiwal Kina Wschodnioeuropejskiego.
  • 17. Festiwal Kina Wschodnioeuropejskiego
  • 17. Festiwal Kina Wschodnioeuropejskiego
500 gości z 30 krajów, 64 tys. euro w puli nagród, ponad 80 filmów z 25 krajów, cztery festiwalowe kina otwarte od rana do nocy...

Taki festiwal musi zaczynać się z pompą. I tak się zaczął we wtorkowy wieczór w Miejskim Teatrze. Czerwone dywany jak w Cannes? Nie - tu były niebieskie. I niebieskie schody, prowadzące na scenę. I niebieski szampan, którym witano gości. W niebieskiej tonacji utrzymany jest festiwalowy zwiastun: dziewczyna baraszkuje z chłopakiem pod wodą. W rzece? W jeziorze? Nie - kiedy się wynurzą, okazuje się, że siedzą w wannie... To tylko kino jest taką wodną furtką do krainy fantazji.

Podczas wtorkowej gali otwarcia, statuetką Lubiny - tradycyjną nagrodą Cottbus FilmFestival - uhonorowano Bernda Schiphorsta - wieloletniego berlińskiego kuratora imprezy. Laureat jak zawsze w swoim wystąpieniu strzelał humorem i sala Miejskiego Teatru trzęsła się ze śmiechu.

Prezydent Brandenburgii Matthias Platzeck zwrócił uwagę, że towarzyszące festiwalowi forum Connecting Cottbus, czyli zlot producentów z Europy Środkowej i Wschodniej, przynosi efekty. To na przykład w Cottbus urodził się pomysł nakręcenia serbsko-niemiecko-węgierskiego filmu "Kropka”, który miał premierę na festiwalu w Berlinie, a zdobył już nagrody w Sofii i Wiesbaden.

Pokazany podczas wtorkowej inauguracji film "Zgodnie z planem” nakręciła, urodzona w Lipsku Franciszka Meletzky. Film jest niemiecki, ale ma w sobie coś z ducha kina czeskiego. Opowieść o trzech siostrach, które przeżywają rozterki wieku średniego, to piękny kawałek kina obyczajowego, gdzie mamy i tęsknotę za miłością i spełnieniem, i zdradę, i śmierć. Ale wszystko nasączone humorem i w świetnym aktorskim wykonaniu. Nic dziwnego, że brawa zebrała, obecna w teatrze, Christine Schorn, grająca rolę matki trzech sióstr.


http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/gallery?Site=GL&Date=20071107&Category=GALERIA&ArtNo=1107001&Ref=PH&Params=Itemnr=16