Seks w Brnie (Nuda v Brne) [PL]

Seks w Brnie (Nuda v Brne)


reżyseria: Vladimir Moravek
scenariusz: Jan Budar, Vladimir Moravek
obsada: Katerina Holanova, Jan Budar, Miroslav Donutil
gatunek: komedia
kraj: Czechy
rok produkcji: 2003
czas trwania: 103 min
Opis
Pierwszy raz spotkali się na zawodach sportowych w Vyškovie. Standa pchał kulą Olinka biegła sprinta. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Piszą do siebie od zeszłej wiosny.
Standa Pichlak jest trochę powolniejszy - uczęszczał do szkoly specjalnej. Potem uczyl się za ogrodnika. Zawsze podobały mu się kaktusy i wierzył, że będzie ich tam dużo. Ale pomylił się. Więc rzucił naukę po roku. Ma żółte papiery, 178 centymetrów wzrostu i waży 75 kilo. Najbardziej z wszystkiego lubi... swojego brata.
Olinka Šimáková, 24 lata, 166 cm, 56 kg. Ma wątpliwą urodę, nieprzeciętnie wielkie serce i duże zmartwienie z nadopiekuńczą mamusią, która bardzo się o nią martwi; czasami dzwoni nawet osiem razy dziennie. Tatusia nie ma - uciekł od mamusi już dawno temu. Listowna znajomość rozwinęła się na tyle, że musi dojść do kolejnego spotkania, i być może - pierwszej wspólnej nocy. Standa i Olinka chcą rozpocząć życie seksualne - wiedzą już co, nie wiedzą jednak - jak! Trochę opóźnieni w rozwoju i zdominowani przez najbliższych są dziecięco wręcz niewinni w "tych sprawach". Standę uświadamia i instruuje starszy brat, Olinkę - liczne i wylewne sąsiadki. Wizyta chłopaka to przeżycie dla całej żeńskiej części mieszkańców kamienicy, w której żyje Olinka; każda chce mieć swój udział w miłosnym debiucie niedoświadczonej dziewczyny. Wizyta Standy staje się więc dla nich swoistym usobieniem własnych niespełnionych pragnień.
Historia spotkania Standy i Olinki urozmaicona jest epizodycznymi opowiadaniami o kilkunastu godzinach z życia mieszkańców jednej z brneńskich kamienic. Mąż - masochista, którego wymaganiom nie chce i nie potrafi sprostać zdegustowana żona, kolejno - pracownica uniwersytetu, specjalistka od stosunków damsko - męskich, która wyjatkowo, jak na eksperta - psychologa, nie radzi sobie z mężczyznami, to tylko niektóre z oryginalnych postaci. Wspólnym mianownikiem wszystkich przygód jest strach przed samotnością i pragnienie seksualnego spełnienia, co niekoniecznie ma związek z miłością.
Filmowy debiut reżysera teatralnego Vladimíra Morávka to absolutny hit w Czechach i zdobywca Czeskich Lwów w najważniejszych kategoriach - dla najlepszego reżysera, za najlepszy scenariusz i dla najlepszego aktora. Reżyser obsadził w głównych rolach aktorów teatru Klicpera. 

Na podstawie materiałów dystrybutora


http://www.swiatowid.katowice.pl/index.php?id=seks_brno