„Polski film” w Karlovych Varach [in Polish]

„Polski film” w Karlovych Varach

07.06.2012

Film wyprodukowany dzięki nagrodom Off Plus Camera będzie miał swoją premierę w konkursie głównym festiwalu w Karlovych Varach.


Zwycięzca festiwalu Off Plus Camera 2010, Czech Marek Najbrt, dzięki Krakowskiej Nagrodzie Filmowej (100 tys. USD) i dwóm specjalnym nagrodom finansowym o łącznej wartości 2 mln PLN (milion ufundowany przez Agnieszkę Odorowicz, dyrektor PISF oraz milion ufundowany przez Leszka Czarneckiego, właściciela Noble Bank), które otrzymał na Off Plus Camera, zrealizował swój nowy film o przewrotnym tytule „Polski film”. Jego premiera będzie miała miejsce na festiwalu w Karlovych Varach. Film startuje w konkursie głównym.
Marek Najbrt to kolejny przykład twórcy, który dzięki krakowskiej nagrodzie mógł zrealizowaćswój następny film. Jego premiera, podobnie jak w przypadku innego laureata Off Plus Camera – Azazela Jacobsa (film „Terri” miał premierę podczas festiwalu w Sundance) – odbędzie się na jednym z najważniejszych międzynarodowych festiwali filmowych.
Celem Konkursu Głównego „Wytyczanie Drogi” jest promocja młodych twórców. Krakowska Nagroda Filmowa (100 tys. USD) to kwota, która może znacznie pomóc przy realizacji kolejnego projektu. Azazel Jacobs, zwycięzca pierwszej edycji festiwalu, w znacznym stopniu dzięki naszej nagrodzie mógł zrealizować swój głośny obraz „Terri”, który zakwalifikował się do Konkursu Dramatycznego na Sundance Film Festival. „Terri” otwierał też tegoroczną edycję Off Plus Camera. Teraz światło dzienne ujrzy film innego naszego laureata, Marka Najbrta. Przykłady Azazela czy Marka, tylko utwierdzają nas w przekonaniu, że główna idea festiwalu Off Plus Camera ma realne i efektywne przełożenie na rzeczywistość. Cieszymy się, że mamy wymierny udział w powstawaniu następnych filmów naszych laureatów - Szymon Miszczak, dyrektor Off Plus Camera
„Polski film” Marka Najbrt to komedia opowiadająca historię czwórki znanych czeskich aktorów, którzy spotykają się po latach i postanawiają wspólnie nakręcić film. Realizacja tego projektu staje się dla każdego z nich powodem do przeżycia własnego życiowego katharsis.
W filmie zagrali kultowi czescy aktorzy nowej fali: Pavel Liška, Tomaš Matonoha, Josef Polašek, Marek Daniel i Jan Budař. W obsadzie znaleźli się również polscy aktorzy - Katarzyna Zawadzka, która w zeszłym roku na FPFF w Gdyni za film „W imieniu diabła” otrzymała nagrodę za debiut, Krzysztof Czeczot, który gra polskiego producenta oraz znany krakowski aktor komediowy Marcin Kobierski. Część zdjęć realizowana była w Krakowie.
To świetna, zabawna (i nie głupia) komedia z czeskim poczuciem humoru w najlepszym stylu – mówi Grzegorz Madej z Off Production, współproducent filmu.