Polska premiera miniserialu HBO „Gorejący krzew“ Agnieszki Holland o Janie Palachu [PL]

Polska premiera miniserialu HBO „Gorejący krzew“ Agnieszki Holland o Janie Palachu


Agnieszka Holland w nowym dramatycznym trzyodcinkowym miniserialu produkcji HBO pt. „Gorejący krzew” odtwarza wydarzenia wokół samospalenia studenta Jana Palacha w 1969 roku. Premiera telewizyjna 3 marca o 20.10 na kanale HBO.
Już 3 marca o godzinie 20.10 na kanale HBO odbędzie się premiera pierwszego z trzech odcinków nowego miniserialu Agnieszki Holland opowiadającego o dramatycznym akcie samospalenia Jana Palacha w proteście przeciwko sowieckiej okupacji Czechosłowacji w 1969 roku, a następnie o przejmującej walce z systemem, którą prowadziła rodzina Palacha na czele z  młodą panią adwokat Dagmar Burešovą - późniejsza obrończyni dysydentów, a po 1989 roku pierwsza czechosłowacka Minister Sprawiedliwości.
Film miał już swoją premierę w Czechach, gdzie został bardzo pozytywnie przyjęty przez krytykę. Interesujące  podejście do postaci samego Palacha, który w filmie pozostaje raczej symbolem, figurą, film zawdzięcza wschodzącej gwieździe czeskiej scenarystyki Štěpánowi Hulíkowi – scenarzyście i filmoznawcy, autorowi niedawnej wnikliwej publikacji na temat kina czechosłowackiego w okresie normalizacji. Oprócz reżyserii, polskim akcentem w filmie jest m. in. poruszająca muzyka autorstwa Antoniego Komasy-Łazarkiewicza.
Uroczysty pokaz z udziałem reżyserki i twórców filmu odbędzie się 26 lutego [2013] w Warszawie.
Oficjalny trailer oraz inne multimedia na oficjalnym kanale filmu HBO: http://www.youtube.com/playlist?list=PLpHLb-v3ZZ7I7DxAB1AwQKVkhXD0BtM4q
Warto również zapoznać się z wyjątkowym projektem, który powstał przy okazji produkcji filmu „Gorejący krzew” zatytułowanym „Věrný zůstanu“ http://www.vernyzustanu.cz, który mapuje główne punkty zwrotne czeskiej historii, wyjaśnia ich przebieg, kontekst i okoliczności od powstania republiki aż po Aksamitną Rewolucję. Składa się z wielu unikatowych dokumentów i często wcześniej niepublikowanych fotografii i nagrań.  Jednak głównym tematem i osnową portalu jest samospalenie Jana Palacha – na stronie można zapoznać się z wyjątkowymi i poruszającymi wywiadami video ze znanymi osobistościami (Agnieszka Holland, Vlasta Chramostová, Madeline Albright), które wspominają czyn Palacha.
Znany czeski alternatywny zespół The Republic of Two jest autorem piosenki do filmu pt. ”Directions”: 

 http://warsaw.czechcentres.cz/program/travel-events/premier-holandii-na-palacha/


Hořící keř - trailer 

 http://www.youtube.com/watch?v=lIw-C5HwDjE&feature=player_embedded

 

Hořící keř (Burning Bush) / Republic of Two - Directions

 http://www.youtube.com/watch?v=d5oux-h6F7c&feature=player_embedded