Gorejący krzew (2013) - wywiad z Agnieszką Holland [PL]

http://www.youtube.com/watch?v=dVYbBwdK5w0

Gorejący krzew (2013) - wywiad z Agnieszką Holland

HBOPOLSKAHBOPOLSKA  Opublikowano 23 sty 2013
Gorejący krzew - trzyczęściowy film zrealizowany na podstawie scenariusza Štěpána Hulíka w reżyserii Agnieszki Holland przedstawia historię Jana Palacha, studenta praskiego Uniwersytetu Karola, który w styczniu 1969 roku, podpalił się w centrum czeskiej Pragi. Po jego tragicznej śmierci władze komunistyczne podjęły starania, aby zdyskredytować jego czyn i osobę. Wtedy rodzina Palacha wynajęła prawniczkę, która rozpoczęła batalię, aby oczyścić jego imię i dotrzeć do prawdy. Główną bohaterką filmu jest właśnie adwokatka Dagmar Burešová. Postanawia ona walczyć w sprawie, która wydaje się być z góry przegrana.

„Gorejący krzew" wyznacza nowe standardy naszych produkcji. Jest to niezwykła historia o walce o wolność w Czechosłowacji, po mistrzowsku wyreżyserowana przez Agnieszkę Holland. Jednocześnie jest to zapowiedź kolejnych własnych produkcji -- powiedział Antony Root, Executive Vice President of Programming and Production HBO Europe. Niesamowite bogactwo historii w naszym regionie sprawia, że HBO ma możliwość pracować nad tego rodzaju produkcjami, dzięki którym marka HBO jest kojarzona z wyróżniającą się, inteligentną rozrywką.

Jesteśmy niezmiernie dumni z filmu "Gorejący krzew", który opowiada o tym, jak czyn jednostki, a także późniejsze intrygi polityczne związane ze śmiercią bohatera, doprowadziły do zmian w tej części Europy -- powiedziała Linda Jensen, prezes HBO Europe. W filmach fabularnych i dokumentalnych HBO Europe ważna jest wysoka jakość produkcji, jak również unikalny, niestandardowy sposób podejścia do tematu, dzięki czemu filmy te są atrakcyjne dla lokalnej i międzynarodowej widowni.

Dla Agnieszki Holland praca przy tej produkcji była osobistą podróżą do wydarzeń tamtych czasów, z którymi związane są także jej prywatne doświadczenia. "Mało jest takich historii, w których współczesny widz może zobaczyć siebie. Chciałam pokazać młodym ludziom, że tak to wyglądało, że takie były wówczas wybory bohaterów - między mniejszym a większym złem. Fakt, że HBO decyduje się na takie produkcje i walczy, by miały one swoją tożsamość jest szalenie cenny. Mam wrażenie, że będzie to bardzo ważne wydarzenie dla Czechów i mam nadzieję, że także dla Polaków" -- stwierdziła reżyser Agnieszka Holland.

W realizację filmu, poza Agnieszką Holland, byli zaangażowani również inni Polacy: Kasia Adamik jako reżyser drugiej ekipy, kompozytor Antoni Komasa - Łazarkiewicz oraz operator Rafał Paradowski. Muzyka do filmu była nagrywana w Studiu Alvernia z udziałem polskich muzyków. W filmie Gorejący krzew w rolach głównych występują Tatiana Pauhofová, Ivan Trojan, Martin Huba, Jaroslava Pokorná i Petr Stach. Autorem scenariusza jest debiutant Štěpán Hulík.

Pierwszy odcinek trzyczęściowego filmu Gorejący krzew będzie miał premierę w Polsce 3 marca [2013] o godz. 20.10 na antenie HBO.